przedłuż działanie swojej lodówki

10 SPOSOBÓW NA DŁUŻSZE DZIAŁANIE LODÓWKI

promocja na lodówki w MediaExpert

Tak, to prawda, że lodówki produkowane dzisiaj nie są tak wytrzymałe jak te produkowane kiedyś. Czy to celowe działanie producentów? Przecież technologia poszła do przodu, więc dlaczego lodówki kończą swoją żywotność po kilku latach pracy zamiast działać jeszcze dłużej? Odpowiedź nasuwa się sama. Dzisiaj chciałbym przedstawić sposób na to, aby wydłużyć żywotność naszego sprzętu. Lodówka to najciężej pracujący sprzęt AGD, pracuje 24 godziny na dobę. Dodatkowo odpowiada za 25% zużycia energii w naszym gospodarstwie domowym. Musimy więc zadbać o to, aby nasza lodówka działała sprawnie i nie generowała dodatkowych kosztów.
Bez regularnego „przeglądu” kurz i brud będzie zbierać się w poszczególnych częściach naszej lodówki powodując jej wytężoną pracę co z kolei przełoży się nie tylko na wyższe rachunki za prąd, ale ostatecznie skróci żywotność lodówki.

Regularne dbanie o nasz sprzęt nie tylko obniży koszty poboru energii, ale też znacząco odsunie w czasie koszt naprawy czy wymiany lodówki na nową.

Co zrobić, aby przedłużyć żywotność lodówki i uniknąć awarii ?

1. Nie ustawiaj lodówki w pobliżu źródeł ciepła takich jak kuchenki , kaloryfery oraz miejsc, w których operuje słońce.

2. Zachowaj odpowiednią odległość lodówki od ściany, aby mogła swobodnie odprowadzać ciepło, szczególnie w przypadku lodówek do zabudowy, gdzie odstęp od ściany jest bardzo ważny.

3. Dbaj o czystość uszczelek w drzwiach
uszczelka zapobiegająca przedostawaniu się ciepłego powietrza do wewnątrz lodówkiJedną z pierwszych rzeczy o której należy pamiętać to uszczelki, które narażone są na osadzanie brudu. Jeżeli uszczelka jest nieszczelna wówczas ciepłe powietrze z zewnątrz przedostaje się do wnętrza lodówki przez co musi ona działać na wyższych obrotach, aby schłodzić produkty. Co jakiś czas jeżeli uszczelka jest zabrudzona przetrzyj ją lekko zwilżoną gąbką lub ściereczką i osusz np. ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką (nie używaj żadnych detergentów, gdyż mogą uszkodzić uszczelkę). Przy wieloletnim używaniu lodówki uszczelki mogą się po prostu zużyć, warto więc założyć nowe. Jak sprawdzić czy uszczelka jest jeszcze dobra? Wystarczy włożyć kawałek kartki pomiędzy drzwi i zamknąć lodówkę. Jeżeli kartka trzyma się mocno, uszczelka jest dobra.

4. Utrzymuj w czystości tył lodówki
chłodziwoTen prosty krok może wyeliminować ponad 70% przyczyn awarii lodówki. W większości lodówek przewody skraplacza (ma kształt metalowych spiralek) znajduje się na tyle obudowy lodówki, a w niektórych modelach na samym dole z przodu lodówki za tak zwanym „grilem”, który należy zdjąć. Obwód ten odpowiada za odprowadzanie czynnika chłodzącego. Jeżeli jest zabrudzony trudniej radzi sobie z odprowadzaniem ciepła na zewnątrz przez co lodówka nie jest w stanie działać efektywnie. W rezultacie kompresor musi pracować ciężej i dłużej zużywając więcej energii i skracając czas jej działania. Zanim zaczniesz odłącz lodówkę od zasilania i odczekaj chwilę. Następnie za pomocą odkurzacza lub małej szczoteczki delikatnie pozbądź się zaległego kurzu. Ponawiaj zabieg 2 razy w roku, a jeśli masz zwierzę które gubi dużo sierści co 3-4 miesiące.
Jeżeli posiadasz lodówkę z obwodem kondensacyjnym z przodu, odkurz również wentylator skraplacza, który będzie widoczny po zdjęciu „grila” (lodówki z obwodem z tyłu nie posiadają tego wentylatora)

5. Ustaw odpowiednią temperaturę
Temperatura w chłodziarce powinna zawierać się w przedziale 3-5 stopni Celsjusza. W zamrażarce powinna oscylować w granicy -18 stopni Celsjusza.

6. Napełnij lodówkę produktami
Schłodzone produkty pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury poprzez absorpcję ciepłego powietrza, które wpada do lodówki podczas otwarcia drzwi. Dlatego też im więcej produktów znajduje się w chłodziarce oraz zamrażarce tym lepiej nasz sprzęt poradzi sobie z chłodzeniem i utrzymaniem temperatury na właściwym poziomie. Jeżeli nie masz aż tak dużej ilości produktów, aby zapełnić całą chłodziarko-zamrażarkę możesz włożyć butelkę lub dwie zapełnione wodą. Utrzymuj około 3/4 lodówki zapełnionej produktami w celu zmaksymalizowania chłodzenia. Zbyt duża ilość produktów zablokuje właściwą cyrkulację powietrza.

7. Dbaj o wentylator wewnątrz chłodziarki
W lodówkach NoFrost wentylator odpowiada za rozmieszczenie chłodnego powietrza wewnątrz chłodziarki. Nie zastawiaj go więc żadnymi produktami (a w szczególności takimi, które mogłyby dostać się do wnętrza wentylatora), aby powietrze poprawnie cyrkulowało.

8. Udrożnij odpływ
W chłodziarko-zamrażarkach NoFrost szron osadza się na tylnej ściance lodówki skraplając się, gdzie następnie woda spływa specjalną rynienką do otworu odprowadzającego, a na końcu drogi wyparowuje.

9. Schładzaj jedzenie przed umieszczeniem w lodówce
Obiad zakończony tylko co zrobić z prawie pełnym jeszcze garnkiem zupy? Przechować w lodówce na kolejny dzień. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać gorących potraw do lodówki. Włożenie gorącego/ciepłego garnka prosto do chłodziarki doprowadziłoby do wymuszenia znacznie cięższej pracy w celu szybkiego schłodzenie potrawy. Najlepiej, gdy podgrzane wcześniej produkty będą mieć pokojową temperaturę.

10. Używaj pojemników
Większość produktów zawiera wilgoć, która uwalnia się wewnątrz lodówki. Kompresor potrzebuje dwa razy więcej pracy, aby usunąć wilgoci. Zamykanie produktów w pojemnikach zredukuje ilość wilgoci, ale też zapobiegać będzie przenikaniem się zapachów.

Nie wpłyniemy na politykę producentów, ale możemy wydłużyć czas działania naszej lodówki poprzez zastosowanie powyższych 10 punktów, które z całą pewnością wpłyną na wydajność naszego sprzętu.

(ogólna liczba wizyt - 16 088, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

1 komentarz pod “10 SPOSOBÓW NA DŁUŻSZE DZIAŁANIE LODÓWKI”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top