Za jakie funkcje w lodówce warto zapłacić?

promocja na lodówki w MediaExpert

 

5 FUNKCJI, KTÓRE MUSI MIEĆ KAŻDA LODÓWKA

nowa etykieta klasy energetycznej lodówek

#1 Dobra klasa energetyczna. Czy wiesz, że za około 25% zużycia prądu w gospodarstwie domowym odpowiada lodówka ? Klasa lodówki A++ to aż do 45% oszczędności w zużyciu energii  w porównaniu z lodówkami klasy A, i do 25% w porównaniu do klasy A+. A jak to się przekłada na finanse ? Dla przykładu podam różnicę dla lodówki side by side klasy A+, która zużywa średnio rocznie około 485 kWh, co odpowiada kosztowi w wysokości 271 zł. Taka sama lodówka w klasie energetycznej A++ zużyje 385 kWh, czyli wydatek rzędu 216 zł.  Jeżeli posiadasz lodówkę klasy A to zmiana na klasę A++ będzie jeszcze bardziej odczuwalna, a oszczędność może wynieść 100 zł rocznie. Najwyższa klasa energetyczna lodówki to A+++ i w porównaniu do klasy A zużywa nawet 60% mniej prądu ( dla naszego przykładu to 130 zł rocznie w stosunku do klasy A ), jednak relacja cena takiej lodówki do oszczędności nie zawsze jest proporcjonalna.

Sprawdź najnowszy wpis dotyczący energooszczędnych lodówek

Oznaczenia producentów dotyczące klasy energetycznej danej lodówki nie zawsze zgadzają się ze stanem faktycznym co pokazał niezależny test w ramach projektu Appliance Testing for Energy Label Evaluation, gdzie co czwarta lodówka miała nieprawdziwe dane poboru prądu ( więcej w moim poście na temat wyboru najlepszej lodówki ). Warto więc wybierać dobre marki lodówek, aby rzeczywiście zaoszczędzić.

#2 System bezszronowy No Frost. Może pamiętasz czasy, kiedy lodówki starszej daty trzeba było rozmrażać, aby zapewnić prawidłowe działanie ? Wiaderka z wodą, mokre ręczniki i duża warstwa lodu do usunięcia to już przeszłość. Dzięki funkcji No Frost produkty przechowywane w lodówce nie będą oszronione, a wilgoć odprowadzana jest z lodówki na zewnątrz przez co nie zbiera się lód i nie ma potrzeby rozmrażania lodówki. Lodówki No Frost duża oszczędność czasu i pracy.

#3 Podwójny agregat i termostat. Takie rozwiązanie stosuje się w lodówkach z zamrażarką. Dodatkowy agregat pozwala na indywidualną pracę lodówki i zamrażarki przez co jest oszczędniejsza. Agregaty można włączać i wyłączać osobno. Dwa termostaty umożliwiają ustawienie temperatury osobno w zamrażarce i chłodziarce. Powyższe rozwiązanie zalecane jest szczególnie przy większych lodówkach, bo każde otwarcie lodówki powoduje, że musi ona szybko dostosować temperaturę. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że przy zamkniętych obiegach, zapachy z lodówki i zamrażarki nie przenikają się na wzajem. Dla mnie przy długich wyjazdach to również oszczędność pieniędzy, bo chłodziarkę opróżniam i wyłączam do powrotu.

#4 Komora świeżości „fresh”, czyli komora zero. Osobiście używałem komory BioFresh w Liebherr. Rzeczywiście warzywa po wyjęciu wyglądały jakby były przed chwilą kupioneLodówki wyposażone w tę funkcję posiadają pojemniki, w których temperatura i poziom wilgotności jest inna niż w pozostałych częściach lodówki. Świeże produkty wymagają szczególnych warunków do przechowywania. Pojemniki „fresh” zapewniają idealny klimat dla świeżych warzyw, owoców, ryb i mięsa. Temperatura w komorze „fresh” przekracza nieznacznie 0 stopni Celsjusza co przy odpowiedniej wilgotności ( dla warzyw i owoców bardzo wysoka, dla mięsa i ryb niska ) zapewnia, że produkty nie tylko przechowamy dłużej, ale też zachowają one więcej składników odżywczych w porównaniu do tradycyjnego przechowywania w lodówce. Funkcja szczególnie przydatna dla osób, które jedzą dużo świeżych owoców i warzyw. Producenci przekonują, że świeże produkty wytrzymują do 3 razy dłużej w porównaniu ze zwykłymi pojemnikami.

#5 Funkcja szybkiego chłodzenia. Zrobiłeś duże zakupy i chcesz przechować je jak najdłużej ? Szczególnie w lecie świeże produkty muszą jak najszybciej zostać schłodzone. Włożenie większej ilości produktów do zamrażalnika czy chłodziarki powoduje, że temperatura podnosi się co znacznie wpływa również na pozostałe produkty w lodówce. Funkcja szybkiego chłodzenia pozwala na gwałtowne obniżenie temperatury i szybkie zamrożenie/schłodzenie produktów. Po uzyskaniu optymalnej temperatury funkcja automatycznie się wyłącza.

INNE FUNKCJE NOWOCZESNEJ LODÓWKI

Półki ze szkła. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Dzięki szklanym półkom łatwiej znajdziemy potrzebne rzeczy, łatwiej też wyczyścimy naszą lodówkę. Nie rysują się jak plastik i wytrzymują znacznie wyższy ciężar ( szczególnie szkło hartowane ).

Oświetlenie LED. Dobre, rozproszone oświetlenie bardzo ułatwia odnajdywanie potrzebnych produktów. Dzisiaj każda dobra lodówka ma energooszczędne oświetlenie LED, ale przed zakupem warto się upewnić.

Alarm otwartych drzwi. Szczególnie przydatne przy często odwiedzających lodówkę dzieciach. Informuje o otwartych drzwiach sygnałem dźwiękowym.

Kostkarka i dystrybutor wody. Osobiście nie widzę potrzeby płacenia za lód czy schłodzoną wodę, gdyż można ją sobie zapewnić bez tej funkcji. Jednak dla tych, którzy mają duże pomieszczenie i często robią imprezy taka opcja może okazać się bardzo przydatna. Pamiętajmy tylko, że lodówka z kostkarką czy dystrybutorem wody zajmuje bardzo dużo miejsca, więc rekomendowałbym takie rozwiązanie raczej dla bardzo dużych lodówek side by side.

(ogólna liczba wizyt - 90 698, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 2)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top