Jaką lodówkę wybrać - przewodnik po zakupie lodówek

Jaką Lodówkę Wybrać – Zanim Kupisz Sprawdź

promocja na lodówki w MediaExpert

Dlaczego wybór lodówki jest ważny?
Lodówka to nie tylko mebel, który ma przechowywać żywność. To również prądożerne urządzenie, które w perspektywie wieloletniej może kosztować Cię drugie tyle co jej zakup! W końcu pracuje dzień i noc 24/h.

Jeśli zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać do swojego domu lub mieszkania to jesteś w dobrym miejscu.

Wybierając lodówkę, warto zwrócić uwagę na:

 • jej rozmiar,
 • typ,
 • klasę energetyczną,
 • dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić życie.

Jeśli masz wydać kilka tysięcy na lodówkę to warto dokonać najlepszego wyboru, na lata.

Jaką lodówkę wybrać – 4 rodzaje chłodziarko-zamrażarek, które musisz poznać

Odpowiadając sobie na pytanie – jaką wybrać chłodziarko-zamrażarkę, warto zacząć od jej rodzaju. A jest w czym wybierać.

Typ lodówkiRozmieszczenie drzwiNajważniejsze informacje
lodówka do zabudowydrzwi otwierane z boku (możliwość zamiany lewa / prawa strona)Spójny wygląd kuchni: idealnie wpasowuje się w wygląd kuchni, tworząc spójny i elegancki wygląd.
Oszczędność przestrzeni: nie wystaje poza linie szafek i blatów, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Energooszczędność: może być bardziej energooszczędna niż inne typy lodówek
lodówka stojąca (klasyczna)z zamrażalnikiem na dole lub na górze, jedne otwierane drzwi (możliwość zamiany lewa / prawa strona)Elastyczność umiejscowienia: może być umieszczona w dowolnym miejscu w kuchni.
Łatwość instalacji: nie wymaga skomplikowanej instalacji ani zabudowy.
Większy wybór stylów i kolorów: dostępna w różnych wykończeniach i kolorach, co pozwala na dopasowanie do wyglądu kuchni.
lodówka French Doordwoje drzwi na górze, zamrażarka umieszczona na doleWygodny dostęp: szerokie drzwi umożliwiają łatwy dostęp do produktów i dobrą widoczność
Energooszczędność: Otwieranie tylko jednej strony drzwi pozwala na mniejszą utratę zimnego powietrza.
Estetyka: nowoczesny i elegancki wygląd.
Pojemność: szczególnie część chłodziarki jest bardzo pojemna
lodówka Side by Sidedwoje drzwi otwierane od środka po całej długości lodówki; zamrażarka po jednej stronie, chłodziarka po drugiejDuża pojemność: naprawdę dużo miejsca zarówno w lodówce, jak i zamrażarce.
Wygodny dostęp: łatwy dostęp do obu sekcji bez konieczności schylania się.
Funkcje dodatkowe: często wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak dystrybutory wody i lodu.

Lodówka do zabudowy

lodówka do zabudowy

Lodówka do zabudowy to nic innego jak „ukryta” w meblach lodówka. Jest to najbardziej popularny i najczęściej wybierany rodzaj lodówki w Polsce.
Oto kilka charakterystycznych cech lodówki do zabudowy:

Integracja z wyglądem kuchni: lodówka do zabudowy jest montowana w taki sposób, że jej front jest na równi z frontami szafek kuchennych. Może być pokryta tą samą okleiną co reszta mebli, co tworzy spójny i elegancki wygląd.

Optymalizacja przestrzeni: dzięki precyzyjnemu wymiarowaniu i montażowi, lodówka do zabudowy idealnie wkomponowuje się kuchnię tworząc spójny wygląd i oszczędzając miejsca.

Wymagania instalacyjne: instalacja lodówki do zabudowy wymaga dokładnego pomiaru i instalacji. Swoją lodówkę montowałem sam (nie miałem żadnego doświadczenia). Zeszło mi z tym kilka godzin, ale udało się. Dzisiaj można skorzystać z usług monterów, którzy zrobią to szybko i dokładnie.

Cena: lodówki do zabudowy mogą być droższe niż standardowe lodówki wolnostojące, ze względu na ich specjalizację i wymagania dotyczące instalacji.

Lodówka wolnostojąca

lodówka wolnostojąca

Zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj lodówek. Lodówka wolnostojąca jest wszechstronnym i praktycznym wyborem dla większości osób. Pełna elastyka jeśli chodzi o umiejscowienie, możliwość zmiany miejsca. Instalacja sprowadza się zazwyczaj do włączenia wtyczki do prądu 🙂 Może być z zamrażalnikiem na dole (najbardziej popularny typ) lub na górze (mniej popularny typ).

Elastyczność umiejscowienia: lodówka wolnostojąca może być umieszczona w dowolnym miejscu w kuchni, gdzie jest dostęp do zasilania. Nie wymaga specjalnej zabudowy, ani integracji z szafkami.

Różnorodność stylów i funkcji: lodówki wolnostojące są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i konfiguracjach, takich jak French Door, Side-by-Side czy Top Freezer. Mogą oferować różne funkcje, takie jak chociażby dystrybutor lodu i zimnej wody.

Łatwość instalacji: w przeciwieństwie do lodówek do zabudowy, lodówki wolnostojące są łatwiejsze w instalacji i nie wymagają specjalistycznego montażu ani dostosowania.

Wygląd: front lodówki wolnostojącej jest widoczny i może stanowić wyrazisty element dekoracyjny w kuchni. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach i designie. Od różnych kolorów, po wyszukane wykończenia, takie jak stal nierdzewna, czarny mat czy kolorowe wzory.

Cena: lodówki wolnostojące są zwykle dostępne w różnych przedziałach cenowych, od bardziej ekonomicznych modeli po luksusowe wersje z zaawansowanymi funkcjami. Tutaj przedziały cenowe są największe, więc każdy znajdzie coś dla siebie – lodówkę za 2000zł i taką za 8000zł.

Konserwacja: warto zwrócić na to uwagę – lodówki wolnostojące są zwykle łatwiejsze w utrzymaniu i naprawie, ponieważ mają łatwy dostęp do wszystkich stron urządzenia.

Lodówka French Door (zamrażarka na dole, chłodziarka na górze)

lodówka French Door

Lodówka French Door, kiedyś mało znana, dzisiaj zyskuje mocno na popularności. Dla mnie jest to taka hybryda klasycznej lodówki wolnostojącej oraz lodówki Side by Side. Klasyka i pojemność. Oto kilka charakterystycznych cech lodówki French Door:

Konstrukcja Drzwi: lodówka French Door charakteryzuje się dwoma drzwiami na górze, które otwierają się od środka (jak w Side by Side), oraz zamrażarką umieszczoną na dole (jak w klasycznej lodówce). Taka konstrukcja zapewnia łatwy dostęp do obu sekcji i jest wygodna w codziennym użytkowaniu.

Pojemność i Przestrzeń: dzięki dwóm drzwiom na górze i zazwyczaj większej szerokości niż zwykła lodówka, lodówka French Door może łatwo pomieścić większe i szersze przedmioty. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują więcej miejsca na przechowywanie żywności, ale nie mają aż tak dużo miejsca, aby pomieścić lodówkę Side by Side.

Ergonomia: zamrażarka umieszczona na dole oznacza, że najczęściej używana sekcja lodówki (czyli chłodziarka) znajduje się na poziomie oczu, co ułatwia dostęp i minimalizuje konieczność schylania się.

Funkcje i Wyposażenie: lodówki French Door często oferują zaawansowane funkcje, takie jak duże szuflady na warzywa i owoce, regulowane półki, systemy kontroli wilgotności oraz opcje energooszczędne.

Wygląd i Styl: lodówki French Door są znane ze swojego nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Mogą być dostępne w różnych wykończeniach, takich jak stal nierdzewna, czarne szkło i pasować do różnych stylów kuchni. Z pewnością każdy znajdzie swój styl.

Cena: ze względu na swoją unikalną konstrukcję i zaawansowane funkcje, lodówki French Door zazwyczaj są droższe niż niektóre inne typy lodówek, ale można już kupić taką lodówkę poniżej 4000zł

Wymagania dotyczące przestrzeni: podczas wyboru lodówki French Door warto zwrócić uwagę na wymiary i upewnić się, że drzwi mogą swobodnie się otwierać w dostępnej przestrzeni kuchennej nie wadząc o ściany czy meble.

Lodówka Side by Side

lodówka Side by Side

Lodówka Side by Side posiada unikalną konstrukcją z dwoma równoległymi drzwiami otwieranymi od środka. To największy rodzaj lodówki jaki możesz kupić. Zapewnia szybki łatwy dostęp do produktów.

Konstrukcja drzwi: lodówka Side by Side ma dwoje drzwi otwierane od środka, z lodówką po jednej stronie i zamrażarką po drugiej. Ta symetryczna konstrukcja zapewnia równy dostęp do obu sekcji.

Pojemność: Ten rodzaj lodówki oferuje duże pojemności zarówno w części chłodzącej, jak i zamrażarce. Idealne rozwiązanie dla większych rodzin i potrzeb.

Wygodny dostęp: w Side by Side wszystkie produkty są łatwo dostępne, bez konieczności schylania się czy sięgania wysoko.

Dodatkowe funkcje: właściwie standardem już jest, że w lodówkach Side by Side znajdziesz kostkarkę czy dyspensery wody.

Wymagania dotyczące przestrzeni: lodówka Side by Side może wymagać więcej miejsca ze względu na szerokość, ale zwykle potrzebuje mniej miejsca na otwarcie drzwi (są krótsze niż drzwi w innych lodówkach), co może być korzystne w wąskich kuchniach.

Cena: lodówki Side by Side będą w górnych widełkach cenowych. Dobrej marki lodówka będzie kosztować od 4000zł w górę.

Jak wybrać rozmiar lodówki?

jak wybrać rozmiar lodówki

A oto mini przewodnik po wymiarach, który dodatkowo ułatwi Ci odpowiedzieć na pytanie – jaką lodówkę wybrać dla swoich potrzeb.

Przeanalizowałem łącznie ponad 1000 modeli różnych rodzajów lodówek:

 • ponad 777 lodówek wolnostojących (w tym do zabudowy),
 • 106 French Door
 • oraz 121 lodówek Side by Side.

Na tej podstawie określiłem dla każdego rodzaju lodówki: średnią pojemność chłodziarki, wysokość, szerokość i cenę, abyś miał pogląd jak to wygląda.

Są to ogólne, średnie wyliczenia, na których możesz się oprzeć wybierając rozmiary lodówki do swojej kuchni.

Optymalna dla (ilość osób)Pojemność użytkowa chłodziarki (litry)Wysokość (cm)Szerokość (cm)Cena (PLN)Rodzaj lodówki
1 – 2241188603245lodówka wolnostojąca / do zabudowy
3 – 4375188889470lodówka typu French Door
5 i więcej363178895666Side by Side
źródło: opracowanie własne (na podstawie analizy ponad 1000 lodówek na Ceneo)

Jak znaleźć idealny rozmiar lodówki?

To bardzo proste. Lodówki występują w dwóch różnych głębokościach: te, które są w linii z blatami i te, które wystają poza nie (czyli są na tej samej linii co zabudowa kuchenna).

Zmierz odległość od ściany do końca zabudowy, aby wybrać opcję lodówki „zlicowaną” z zabudową kuchenną lub jeśli wolisz (lub nie masz innego wyjścia) wystającą nieco poza zabudowę.

Zmierz szerokość i wysokość, aby upewnić się czy wybrana lodówka zmieści się bez problemu między szafki lub ścianę i zabudowę kuchenną (ewentualnie inne powierzchnie, między które chcesz umieścić lodówkę). Upewnij się też, że będzie pasować na wysokość jeśli planujesz nad lodówką jakieś dodatkowe szafki

sprawdź wymiar lodówki przy wyspie kuchennej, aby upewnić się że drzwi lodówki nie będą kolidować z wyspą

Jeśli masz wyspę kuchenną upewnij się czy drzwi lodówki po otwarciu nie będą z nią kolidować.

Pamiętaj, aby zostawić jeszcze trochę miejsca na wentylację lodówki. Minimum 2,5 cm. To bardzo ważny element, który może (i z pewnością będzie) chronić przed przegrzewaniem i awarią lodówki.

Więcej szczegółów na temat wymiarowania lodówek znajdziesz tutaj.

Jakiej firmy lodówkę kupić?

Na podstawie testów Fundacji Stiftung Warentest, która przetestowała łącznie 299 lodówek pod kątem jakości, energooszczędności, chłodzenia, stabilności temperatury, etc, poniżej znajdziesz listę najbardziej niezawodnych marek:

 • Bosch
 • Samsung
 • LG
 • Liebherr
 • Siemens

Zobacz też mój ranking Najlepszych Lodówek, który stworzyłem w oparciu o opinie użytkowników Ceneo.

Najbardziej energooszczędne lodówki

Skoro już wiesz jaką lodówkę wybrać pod kątem rodzaju oraz wymiarów czas na ostatni, niezwykle ważny element – ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ.

Jak wspomniałem na początku artykułu, bardzo ważnym elementem każdej lodówki jest jej apetyt na prąd. Lodówka odpowiada za ok 14% zużycia prądu. A ceny prądu są jakie są i nie zanosi się na 50 groszy za 1 kWh.

Nie będę powtarzać tutaj tego co już napisałem w innym artykule, dlatego polecam mój artykuł: „Lodówka energooszczędna – Czy tania lodówka jest tania?” , z którego dowiesz się jaki model, jaka marka i ile tak naprawdę będzie Cię kosztować lodówka.

(ogólna liczba wizyt - 12, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top