jak wybrać lodówkę side by side

Lodówka side by side. Czy warto ją mieć?

promocja na lodówki w MediaExpert

Zastanawiasz się czy lodówka side by side to dobry wybór? Jeżeli czytasz ten post to z pewnością szukasz informacji na temat lodówki side by side. Czy warto kupić taką lodówkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki side by side? Lodówka side by side składa się z dwóch części oraz dwóch otwieranych drzwi, gdzie na lewej stronie znajduje się zamrażarka. Idealnie nadaje się do wąskich (ale nie małych) pomieszczeń ze względu właśnie dwoje drzwi, które w odróżnieniu od zwykłej lodówki są krótsze. Otwarcie zatem drzwiczek w wąskim pomieszczeniu jest znacznie łatwiejsze niż otwarcie drzwiczek w zwykłej lodówce. W Niektórych modelach obydwie sekcje są tych samych rozmiarów, a w niektórych modelach zetkniemy się z jedną częścią większą (prawa), a drugą mniejszą (lewa).

To co lubię w lodówkach typu side by side to ogromna łatwość w dostaniu się do potrzebnych produktów. Dzieje się tak dzięki podwójnym, krótszym niż w standardowej lodówce drzwiach, po otwarciu których widzimy wszystko jak na talerzu. Kolejną rzeczą, która mi się podoba jest duża ilość miejsca na drzwiach, dzięki czemu z łatwością zmieścimy butelki, puszki, etc.

To co mi się mniej podoba to relatywnie wąskie półki, które są wynikiem „przedzielenia” lodówki na dwie części. Jeżeli planujesz trzymać w lodówce bardzo szerokie przedmioty (jak na przykład potężna pizza dla całej rodziny), wówczas lepszym rozwiązaniem jest lodówka side by side z większą prawą stroną i mniejszą lewą. Ograniczy nam to nieco pojemność zamrażarki, która znajduje się właśnie po lewej stronie lodówki, ale i tak zamrażarka w lodówce side by side będzie większa niż w standardowej lodówce. Oczywiście wszystko zależy od preferencji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki side by side?

1. Rozmiar lodówki

Lodówki typu side by side, które można kupić na polskim rynku zazwyczaj mieszczą się w granicach 500-600 litrów pojemności. Jest to zupełnie wystarczająca pojemność dla 4 dorosłych osób. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej miejsca poszukaj lodówek np. marki Liebherr, który produkuje większe pojemności 600-667 litrów.

2. Pobór energii

Lodówka side by side pobiera prawie 2 razy więcej prądu niż zwykła lodówka. Jest to zrozumiałe. Pamiętaj jednak, aby szukać lodówki oszczędnej. Przedział zużycia energii 440 do 470 kWh/rok (246 pln – 263 pln) uważam za normalny bazując na przedziałach zużycia prądu lodówek renomowanych firm. Więcej na temat klasy energetycznej lodówek dowiesz się z postu „za jakie funkcje w lodówce warto zapłacić

3. Dyspenser wody i kostkarka do lodu

Niewątpliwą zaletą lodówek side by side jest możliwość posiadania funkcji, które nie zmieściłyby się do zwykłej lodówki. Czyż nie miło byłoby mieć schłodzoną czystą, filtrowaną wodę i lód do napojów na zawołanie? Pewnie tak. Jest jednak kilka rzeczy na które chciałbym zwrócić uwagę. Przede wszystkim każdy dodatkowy element zajmuje miejsce. Nie inaczej jest w przypadku dyspensera wody i kostkarki do lodu. Potrafią zająć znaczną część lewej części naszej lodówki. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na te funkcje jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć.

model lodówki z własnym zbiornikiem wody do kostkarki loduDyspenser wody i kostkarka wymaga podłączenia lodówki do źródła wody pitnej. Oznacza to wizytę hydraulika oraz posiadanie wyjścia wody w pomieszczeniu, które przeznaczyliśmy na lodówkę. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli posiadasz takie podłączenie. Jeżeli nie posiadasz, ale bardzo chcesz mieć dyspenser i kostkarkę, możesz wybrać model lodówki (np. LG), który posiada wewnętrzny zbiornik na wodę przez co podłączanie na stałe lodówki do źródła wody jest niepotrzebne.

kostkarka do lodu na drzwiach lodówki side by sidePotrzebujesz kostkarki, ale nie chcesz dyspensera wody? Nie ma problemu. Wybierz model, który posiada tylko kostkarkę. Co prawda sama kostkarka również zabiera trochę miejsca, ale wszystko już zależy od prywatnych preferencji. To co podoba mi się w przypadku kostkarki w lodówkach Samsung to umieszczenie kostkarki na drzwiach, a nie w lodówce przez co nadal mamy więcej miejsca na półkach i przy okazji możemy robić lód. W przypadku lodówek podłączonych do stałego źródła wody należy co 6 miesięcy wymieniać filtr wody. Koszt filtra około 120-150 pln.

Czy warto kupić lodówkę side by side? Jeżeli posiadasz wystarczająco dużo miejsca i środki, zdecydowanie tak. Poza znacznie większą pojemnością w porównaniu ze standardową lodówką zyskujesz dodatkowe funkcje takie jak chociażby dyspenser, kostkarkę, dodatkowe strefy temperatur, łatwy dostęp do produktów, etc.

Jaką lodówkę side by side kupić? Jestem zwolennikiem marki Liebherr nie tylko dlatego, że sam jej używam, ale również dlatego że marka ta jest ceniona przez niezależne podmioty (lodówki side by side tej marki zdobywały nagrody Plus X Award, Interior Innovation Award czy Reddot Award za design, innowacyjność oraz najwyższą jakość). Niestety są drogie.

Przeszukałem internet i znalazłem opinie użytkowników innych marek lodówek side by side. Bardzo dobrze (pewnie też ze względu na cenę i popularność) oceniane są lodówki Samsung. Również dobrze wypada Siemens z lodówkami side by side. Sprawdź opinie oraz ceny w Media Expert. Jeżeli nie znajdziesz tam pożądanej lodówki, wówczas sprawdź ofertę lodówek Side by Side Euro RTV AGD – bardzo duży wybór.

(ogólna liczba wizyt - 74 352, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

5 komentarz pod “Lodówka side by side. Czy warto ją mieć?”

 1. Ja mam Samsunga od 12 lat side by side, jestem bardzo zadowolony. Do tej pory raz musiał przyjechać serwisant bo lodówka przestała działać. Z zamrażarką żadnych problemów.
  Jakość plastików jest śrdednia, ale nie pękają tak szybko jak w Beko.
  Osobiście uważam że kostkarka w zamrażalce jest lepszym rozwiązaniem niż na drzwiach gdyż można zrobić więcej lodu co w upalne dni przy większej rodzinie jest ważne ale też mechanizm kruszarki jest lepszy, mocniejszy, trwalszy.

  1. Posiadacz side by side

   Ja również mam Samsunga pierwszy raz serwis przyjechał ze trzy miesiące po gwarancji. Póżniej pół roku a teraz sam naprawiam. To co się dzieje to notoryczne zarastanie lodem, a następnie zatrzymanie wentylatora. Robi się to z różną częstotliwością i bez wyraźnej przyczyny. Zurzycie prądu to nie 500-600 kWh tylko u mnie prawie 1000 kWh na rok. Pozdrawiam.

  1. Tomek - Najlepsze Lodówki

   Witam,
   niestety lodówki 3-4 drzwiowej nie miałem okazji testować, więc trudno mi powiedzieć jak użytkowanie wygląda w praktyce.
   Pozdrawiam.

 2. Mnie Samsung padł po 6 latach pracy. Wcześniej nie miałem żadnych problemów. Trzeba było wymienić agregat bo się skończył….

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top