beko kombi

Lodówka BEKO RCNA365E40X – kombi dla oszczędnych

promocja na lodówki w MediaExpert

Bohaterką dzisiejszego artykułu będzie chłodziarko zamrażarka RCNA365E40X od firmy Beko (o lodówkach Beko pisałem wcześniej). Klasyczna lodówka w typie kombi, która z powodzeniem odnajdzie się w średnich i dużych gospodarstwach domowych. W tytule artykułu zwracam uwagę na kwestię oszczędności – nie bez powodu. Producent zastosował w omawianym modelu szereg technologii, które sprzyjają domowemu budżetowi. Z jakim skutkiem? Zapraszam do lektury.

Lodówka BEKO RCNA365E40X – podstawowe informacje

Beko lodówka RCNA365E40XZanim przejdę do omawiania poszczególnych technologii, poświęcę chwilę uwagi najważniejszym parametrom ze specyfikacji. Opisywany model dostępny jest na rynku w kolorze inox. Wymiary urządzenia to 185 x 60 x 65 cm, a całkowita pojemność brutto wynosi 365 l (219 litrów netto na chłodziarkę, 99 l na zamrażarkę). Jak widać, lodówka może pochwalić się dość dużą pojemnością, co sprawia, że będzie ona dobrą propozycją dla rodzin. Jej wymiary są raczej standardowe, nie będzie więc problemu z umieszczeniem jej w niewielkiej kuchni.

Dużo większym kłopotem przy mniejszych mieszkaniach jest wybór lodówki, która nie generuje zbyt dużego hałasu. Jeśli sypialnia lub pokój dziecięcy znajduje się blisko kuchni, warto zwracać uwagę na poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Głośna praca lodówki może bowiem zakłócać odpoczynek, a lodówka pracuje przecież non stop. Na szczęście model RCNA365E40X wypada pod tym względem korzystnie. Poziom hałasu mierzony w db(A) wynosi 37 – to naprawdę świetny wynik.

Oszczędność przede wszystkim, klasa A+++

Czy pamiętasz, że lodówka to jeden z podstawowych „pożeraczy prądu” w Twoim domu? Pracuje bez wytchnienia, cały czas pobierając energię elektryczną. Z racji, że na przestrzeni lat prąd drożeje, warto dążyć do tego, by sprzęt AGD w domu był nastawiony na energooszczędność. Chłodziarka, którą dziś opisuję, zdecydowanie wpisuje się w ramy urządzeń wydajnych i jednocześnie oszczędnych.

W lodówce BEKO RCNA365E40X producent zastosował oświetlenie LED, które posiada szereg zalet. Nie tylko zapewnia jasne i przyjemne dla oka światło w całej lodówce, ale również może pochwalić się bardzo przywoitymi wynikami w zakresie poboru energii. LEDy to najbardziej ekologiczny rodzaj oświetlenia (warto je wybrać również do oświetlania mieszkania – w dłuższym czasie na pewno się zwrócą).

Nie bez znaczenia jest również wysoka klasa energetyczna – chłodziarka otrzymała najwyższą notę (klasa A+++). A im wyższa klasa, tym lepsze wyniki w zakresie zużycia energii.

Beko zadbało o detale, wprowadzając do tego modelu również funkcję alarmu. Niedomknięte drzwi lodówki prowadzą do dużych strat energetycznych (chłodziarka pracuje intensywnie, by utrzymać optymalną temperaturę), ale też często otwierane drzwi na dłuższy czas powodują, że lodówka pracuje ciężej niż powinna. Jeśli zdarzy ci się nie domknąć drzwi, lodówka powiadomi Cię o tym z pomocą alarmu dźwiękowego. Sygnał rozlegnie się również wtedy, gdy otworzysz drzwi chłodziarki na zbyt długi czas. Alarm jest więc przydatną funkcją dla wszystkich, którzy lubią zaglądać do lodówki i zastanawiać się „co by tu wybrać?”. Dla dobra portfela lepiej jednak zastanawiać się przy zamkniętych drzwiach.

Przejdźmy do najważniejszego punktu, czyli dobowego i rocznego zużycia energii. Dla lodówki RCNA365E40X wynoszą one kolejno: 0,48 kWh i 176 kWh. Przyjmując, że średnia cena za jednostkę w 2016 roku wynosiła 0,56 groszy, to roczny koszt użytkowania lodówki wynosi 98 zł i 56 gr. Wniosek? Mamy do czynienia z naprawdę oszczędnym urządzeniem. Dla porównania: duża lodówka typu side-by-side może rocznie pobrać nawet 460 kWh, co przekłada się na ponad 2,5 krotnie wyższy koszt użytkowania!

System NeoFrost – koniec z rozmrażaniem lodówki

Jak w większości nowoczesnych chłodziarek, tak i w modelu RCNA365E40X mamy do czynienia z technologią eliminującą gromadzenie się lodu i szronu. BEKO stosuje w swoich lodówkach system NeoFrost, którego charakterystyczną cechą są dwa niezależne parowniki i wentylatory.

Obieg powietrza w chłodziarce i zamrażarce jest niezależny, co pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności. Przy wspólnym obiegu powietrza użytkownicy często napotykają problemy takie jak: wysychanie żywności w lodówce, gromadzenie się lodu na produktach spożywczych, przenikanie nieprzyjemnych zapachów pomiędzy komorami. Dzięki zastosowaniu systemu NeoFrost, te kłopoty zostają wyeliminowane (a przynajmniej zminimalizowane). Nie ma również potrzeby żmudnego rozmrażania urządzenia dwa razy do roku, co daje Ci sporą oszczędność czasu.

Uszczelka antybakteryjna, czyli bezpieczna żywność

Uszczelki antybakteryjne można coraz częściej spotkać w nowoczesnych chłodziarkach. Jaki jest sens ich zastosowania?  Uszczelka w drzwiach lodówki jest dość trudna w czyszczeniu (ze względu na swoje położenie i kształt – sporo w niej rowków, zagłębień, itp.). Dlatego też producenci coraz cześciej wzbogacają uszczelki w substancje antybakteryjne. Dzięki nim drobnoustroje napotykają solidną barierę, a ich przenikanie do wnętrza lodówki jest mocno utrudnione.

Jeśli uszczelka funkcjonuje prawidłowo, to znacznie obniża ryzyko zanieczyszczenia żywności przez bakterie, jak również przedłuża trwałość przechowywanych produktów spożywczych. Czy warto interesować się tą technologią? Moim zdaniem tak. Nie jest to oczywiście konieczność, ale dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi.

Lodówka BEKO RCNA365E40X – czy warto ją kupić?

Jak zauważyłeś, głównym punktem oparcia w tej recenzji była kwestia oszczędności. Dla mnie jest to istotny parametr przy wyborze chłodziarki. Analizując model BEKO RCNA365E40X pod tym względem, wystawiłbym mu ocenię 5/5. Urządzenie osiąga bardzo dobre wyniki (klasa energetyczna i pobór prądu). Dodatkowo jest pojemne i ciche – a te cechy będą ważne szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Pozostałe technologie zastosowane przez producenta cieszą się dobrymi opiniami i stanowią raczej standard dla tej klasy cenowej. Mam tu na myśli system No Frost, funkcję szybkiego mrożenia czy też wbudowany alarm. W mojej ocenie model RCNA365E40X prezentuje rozsądną relację cena vs. jakość, zasługuje jednak na szczególną uwagę ze względu na swoją wydajność energetyczną. Wiele konkurencyjnych modeli (w zbliżonej cenie) generuje znacznie wyższe koszty w zakresie zużycia energii.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lodówki RCNA365E40X, to bez problemu dostaniesz ją w największych sklepach ze sprzętem AGD. Porównując ceny tej lodówki najlepszą opcję znajdziesz w Outlecie Media Markt jednak nie zawsze może być tam dostępna. W innych sklepach jak np. Electro ceny są bardzo zbliżone.

(ogólna liczba wizyt - 10 730, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

1 komentarz pod “Lodówka BEKO RCNA365E40X – kombi dla oszczędnych”

  1. Podobno 25% energii, jaką zużywamy na sprzęty, pożera właśnie lodówka. Chyba najbardziej przydatna przy wszystkich innych funkcjach jest funkcja alarmu niedomkniętych drzwi. Mi niestety zdarza się czasem nie domknąć zamrażarki na noc. Rzadko bo rzadko, ale jednak:/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top