bosch-recenzja

Bosch KGE49AI31- klasyczna lodówka dla rodziny

promocja na lodówki w MediaExpert

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładnie chłodziarko-zamrażarce KGE49AI31 od marki Bosch. Ta lodówka cieszy się dość dobrymi opiniami użytkowników i recenzentów. Zdobyła również wysokie noty w niezależnym rankingu fundacji PRO-TEST. Postanowiłem sprawdzić, co dokładnie stoi za sukcesem tego modelu na rynku.

Pierwsze wrażenie – klasyczny design, duża pojemność

lodówka Bosch KGE49AI31

KGE49AI31 powinna się bez trudu wpasować w aranżację każdej kuchni. Producent postawił tutaj na klasyczny design: prosta bryła, obudowa w kolorze stali szlachetnej i duże, poręczne pionowe uchwyty. Lodówki w typie inox metalic kolorystycznie współgrają z różnymi wnętrzami, mogą jednak sprawiać kłopoty przy czyszczeniu. Na powłokach ze stali szlachetnej łatwo pozostawić nieestetyczne zabrudzenia w postaci odcisków palców. Tutaj ten problem został wyeliminowany; Wszystko dzięki zastosowaniu technologii AntiFingerprint. To mały detal, ale z pewnością docenią go wszyscy, którzy z dużą dokładnością podchodzą do kwestii porządków w domu.

Lodówka bez trudu zaspokoi potrzeby nawet dużej rodziny – jej całkowita pojemność to 412 litrów (301 l na chłodziarkę, 111 l na zamrażarkę). To całkiem sporo, jak na urządzenie o raczej standardowych wymiarach (201 x 70 x 65 cm).

Oszczędność przede wszystkim

Powtarzam to w większości artykułów, ale nie omieszkam przypomnieć i tutaj: lodówka to jedno z najbardziej kosztownych urządzeń – i nie chodzi tu wcale o cenę zakupu. Chłodziarka to najbardziej zapracowany sprzęt w domu. Pracuje dla Ciebie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a podczas pracy cały czas pobiera prąd. Dlatego ważne są wszelkie detale, które pozwalają optymalizować koszty i obniżyć rachunki za energię elektryczną.

W przypadku modelu KGE49AI31 takim detalem będzie między innymi oświetlenie LED, które jest bardziej trwałe i wydajne niż standardowe żarówki. W moim odczuciu LEDy są także bardziej korzystne dla naszych oczu (światło nie razi, jest przyjemniejsze w odbiorze).

Kolejnym wyznacznikiem oszczędności będzie klasa efektywności energetycznej. Tutaj mamy do czynienia z A++, a faktycznie zużycie prądu powinno plasować się na poziomie 255 kWH/rok (koszt około 14 złotych rocznie). To naprawdę bardzo dobry wynik (w porównaniu z innymi nowoczesnymi lodówkami dostępnymi na rynku).

Producent wyposażył opisywaną lodówkę w jeszcze jedną, bardzo przydatną przy oszczędzaniu funkcję: mowa tutaj o HolidayMode, czyli trybie wakacyjnym. Po jego uruchomieniu zamrażarka utrzyma optymalną temperaturę (ok. -18 stopni Celsjusza), podczas gdy chłodziarka osiągnie wyższą temperaturę (ok. +14 stopni Celsjusza). To bardzo przydatny tryb. Dlaczego? Już tłumaczę: przed wakacjami staram się zawsze opróżnić lodówkę z zapasów żywności – większość produktów i tak przeterminowałaby się w czasie mojej nieobecności. Nie mogę jednak odłączyć chłodziarki od prądu, ponieważ w zamrażarce nadal przechowuję produkty spożywcze. W czasie moich wakacji lodówka będzie więc nadal pobierać prąd (mimo, że nie trzymam w niej jedzenia). HolidayMode eliminuje ten problem i pozwala na oszczędność energii, utrzymując zadaną temperaturę jedynie w zamrażarce.

Wydajność chłodzenia w modelu KGE49AI31

Chłodzenie to najważniejsza funkcja każdej lodówki – trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlatego też ta cecha stanowi bardzo ważne kryterium oceny sprzętu. We wspomnianym wcześniej rankingu PRO-TEST model KGE49AI31 otrzymał ocenę bardzo dobrą, głównie ze względu na możliwości szybkiego chłodzenia i zamrażania żywności.

Za tą efektywnością stoją m.in. dodatkowe technologie: SuperFreezing oraz SuperCooling. Obie funkcje działają na tej samej zasadzie: pozwalają na bardzo szybkie schłodzenie nowych produktów spożywczych, jednocześnie chroniąc produkty wewnątrz urządzenia przed podwyższeniem temperatury. Co ważne, nie musisz pamiętać o wyłączeniu tych trybów: każdy z nich wyłączy się automatycznie po osiągnięciu zadanej temperatury w chłodziarce lub zamrażarce.

LowFrost – czy to wystarczy?

Jeśli jesteś na bieżąco z rynkiem lodówek, to zapewne wiesz, że system NoFrost stał się już praktycznie standardem. Mało który producent decyduje się na rezygnację z tej technologii. W modelu KGE49AI31 próżno jednak szukać tej funkcji; została ona zastąpiona przez Low Frost. Czy to dobre rozwiązanie? W moim Liebherr’rze posiadam również LowFrost i jestem bardzo zadowolonyz tego rozwiązania. Tak, trzeba co jakiś czas rozmrażać zamrażarkę, ale to nie kłopot.

Dzięki LowFrost lód dużo wolniej zbiera się na ściankach urządzenia – nie musisz więc rozmrażać chłodziarki i zamrażarki tak często, jak w innych modelach. Niemniej, prędzej czy później rozmrażanie będzie koniecznie. Producent deklaruje, że proces ten powinien przebiegać szybko i sprawnie, m.in. dzięki praktycznym otworom odprowadzającym wodę.

Nie każda lodówka musi posiadać NoFrost, jednak dla niektórych osób może być to bardziej wygodniejsza opcja.

Użyteczne wnętrze – półki Easy Lift, komora VitaFresh

Zajrzyjmy na chwilę do środka chłodziarki. W jej wnętrzu znajdziesz 5 półek z bezpiecznego szkła, w tym 2 o regulowanej wysokości. Kolejne półki znajdują się na drzwiach. Bosch zastosował tutaj technologię EasyLift, która umożliwia prostą regulację bez wyjmowania produktów z półek. Pojemnik na drzwiach możesz w dowolnym momencie podnieść o 40 cm, nawet przy pełnym obciążeniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas użytkownika.

We wnętrzu chłodziarki znajdziesz także chromowany stelaż na butelki, który pozwoli na wygodne przechowywanie napoi.

Zamrażarka z kolei została podzielona na 3 pojemne szuflady (w tym 1 zamykaną półkę). To wystarczy, by zachować ład i porządek.

Co ze specjalnymi szufladami? W modelu KGE49AI31 zastosowano komorę VitaFresh, która dzieli się na 2 strefy wilgotności. Sucha strefa dedykowana jest do przechowywania mięs, ryb i serów; Strefa wilgotna zapewnia doskonałe warunki dla owoców i warzyw. To ciekawe rozwiązanie. Zwykle producenci bardziej koncentrują się na optymalnej temperaturze, podczas gdy wilgotność również jest kluczowym elementem do zachowania świeżości produktów spożywczych.

Podsumowanie

W mojej ocenie lodówka Bosch KGE49AI31 prezentuje się dość korzystnie, zwłaszcza pod względem wydajności chłodzenia i niskiego zużycia energii. Pojemna chłodziarka zaspokoi potrzeby nawet dużej rodziny, a klasyczny i funkcjonalny design sprawdzi się prawie w każdej kuchni. Małym minusem może tutaj być brak technologii NoFrost, do której przyzwyczaili nas już wiodący producenci.How to Avoid Buying Illegal Drugs Online

KGE49AI31 jest szeroko dostępna w sklepach internetowychNajniższą cenę znajdziesz w Electro i Neo24

(ogólna liczba wizyt - 11 609, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top