zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa

Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?

promocja na lodówki w MediaExpert

Lodówka to sprzęt AGD, który stoi w każdym domu. Wszyscy jednak wiemy, że standardowa chłodziarko-zamrażarka to kompromis pomiędzy chłodziarką, która w dzisiejszych czasach jest niezbędna, a stosunkowo małą zamrażarką. Coraz częściej decydujemy się na zakup dodatkowej zamrażarki, aby pomieścić wszystkie produkty i nie martwić się czy starczy nam miejsca na mrożonki.

Dzisiejszy artykuł poświęcam zamrażarkom. Chcę też podpowiedzieć osobom, które ich szukają czy lepsza będzie zamrażarka szufladowa czy zamrażarka skrzyniowa (wyjaśnię również jakie są między nimi różnice).

Co powinna mieć dobra zamrażarka?

Na początek warto zastanowić się czy potrzebna jest nam mniejsza zamrażarka czy duża. Mniejsze (bez względu czy jet to zamrażarka szufladowa czy zamrażarka skrzyniowa) mają pojemność około 100 litrów i powinna być wystarczająca dla 3-4 osobowej rodziny, która robi większe zakupy co 2 tygodnie. Duże zamrażarki mają pojemność 200 – 300 litrów. W przypadku zamrażarek skrzyniowych największe mogą pomieścić aż 500 litrów. Myślę, że w większości przypadków pojemność 200 – 300 litrów (jest to pojemność dużej lodówki) będzie wystarczająca dla wymagającej rodziny biorąc pod uwagę, że mówimy o samej zamrażarce.

Energia – w przypadku lodówek pisałem już o tym, że pochłaniają one 25% rocznych kosztów zużycia prądu. Warto więc wziąć pod uwagę energooszczędną zamrażarkę (tym bardziej, że będzie to dodatek do lodówki, który zwiększy koszty zużycia prądu w naszym gospodarstwie). Warto więc zainwestować w klasę conajmniej A++, a optymalnie w A+++. Różnica w cenie pomiędzy A+ i A++ nie jest znacząca, ale widoczna będzie różnica w zużyciu prądu (porównałem kilka modeli zamrażarek klasy A+ oraz A++ i różnica w rocznym zużyciu prądu sięga nawet 30-40%).

Dobra izolacja – sprawdzone przeze mnie modele zamrażarek znacząco różniły się czasem utrzymania temperatury w czasie awarii prądu. Wyobraźmy sobie sytuację, że podczas naszego 2 dniowego wyjazdu jest awaria z prądem (przeżyłem, więc wiem co się dzieje z mrożonkami – nie polecam). Niektóre lodówki miały zdolność utrzymywania temperatury mrożenia tylko przez 12 godzin. W normalnej sytuacji nawet jeśli zabraknie zasilania po kilku godzinach usterka jest naprawiana, ale co zrobimy jeśli prądu nie będzie przez cały dzień? Jak uratujemy kilogramy zamrożonych produktów (szczególnie w lecie)? Wybierajmy więc takie zamrażarki, które są zdolne do utrzymania właściwej temperatury przez co najmniej 24 godziny. Z moich obserwacji wynika, że dla większości znanych producentów zamrażarek standardem jest 25 godzin (a nawet 50 godzin).

Przeźroczyste szuflady – w przypadku lodówki mamy dużą orientację, gdzie znajdują się jakie produkty. Jakby nie było zaglądamy tam codziennie. W przypadku zamrażarki jest nieco inaczej. Dlatego też warto wybrać zamrażarkę z przeźroczystymi szufladami, aby szybko rozpoznać, gdzie znajduje się pożądany produkt. Nie tylko ułatwi nam to życie, ale skróci też czas otwarcia zamrażarki przez co nie będzie musiała pracować z wytężonym wysiłkiem, aby schłodzić ciepłe powietrze, które dostanie się do środka

Poziom hałasu – zazwyczaj zamrażarki trzymamy w oddzielnym pomieszczeniu, więc nie jesteśmy narażeni zbytnio na hałas. Warto jednak kupić sprzęt, który poziomem nie będzie przekraczać 42-43 dB.

System No Frost – powinien to już być standard w zamrażarkach, ale nie jest. Zamrażarki bez tego systemu muszą być co jakiś czas rozmrażane w celu usunięcia zgromadzonego lodu. No frost zapobiega osadzaniu lodu wewnątrz zamrażarki przez co nie musimy jej rozmrażać, a wewnątrz zamrażarki nie gromadzi się zbędny lód.

Szufladowa czy skrzyniowa?

Moim rodzice posiadają zamrażarkę skrzyniową, więc mam spore doświadczenie i swoje zdanie w tym temacie. Jeżeli planujesz przechowywać w zamrażarce w większości mniejsze produkty (a tak jest zazwyczaj), wówczas zamrażarka skrzyniowa może okazać się nieefektywna. Wielokrotnie szukając danego produktu w zamrażarce rodziców musiałem „przerzucać” mrożonki, aby znaleźć to czego potrzebuję. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę. Jednym słowem nie polecam zamrażarki skrzyniowej dla dużej liczby mniejszych produktów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się zamrażarka szufladowa. Wszystko poukładane, widoczne i dostępne na wyciągnięcie ręki. W przypadku dużych gabarytów (bardzo duże partie mięsa, duże ryby) najlepsza będzie zamrażarka skrzyniowa dzięki swoim gabarytom i otwartej przestrzeni. Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa to indywidualna decyzja, którą musisz podjąć w oparciu o potrzeby. Jeśli chodzi o sam sprzęt zarówno skrzyniowa jak i szufladowa posiadają podobne parametry, więc jest to głównie kwestia potrzeb.

Wybór zamrażarek jest obecnie duży, podobnie jak zapotrzebowanie na ten sprzęt. Sprawdź ceny oraz opinie.

(ogólna liczba wizyt - 11 220, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

1 komentarz pod “Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?”

  1. ja jestem zwolenniczką dwa w jednym. Aż tak dużej lodówki nie potrzebuję. Swoją zakupiłam w elektro.pl i jestem zadowolona – zakupy robię dość często także takie giganty mi nie potrzebne:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top