test 55 lodówek

Jaką kupić lodówkę? 55 lodówek przetestowanych!

promocja na lodówki w MediaExpert

Odpowiedź na pytanie jaką kupić lodówkę nie jest proste. Na rynku jest coraz więcej marek produkujących lodówki i jeszcze więcej modeli wybranych producentów. Podpowiedzią mogą być rankingi oraz testy sprzętów AGD.

W teście z udziałem Fundacji Pro-Test należącej do międzynarodowej organizacji testującej produkty – ICRT (International Consumer Research & Testing) prześwietlono aż 55 modeli chłodziarko-zamrażarek różnych firm, aby zbadać czy to co mówią producenci w reklamach jest spójne z rzeczywistością. W laboratoriach sprawdzono jak lodówki radzą sobie w poszczególnych kategoriach. Zbadano m.in. rzeczywisty pobór prądu, szybkość mrożenia oraz stabilność utrzymywania temperatury (zarówno w chłodziarce jak też w lodówce), poziom izolacji lodówek, czyli jak długo lodówka będzie utrzymywać temperaturę w przypadku awarii prądu, wygody użytkowania, generowany poziom hałasu, wibracje, etc. Szczegółowy test znajdziecie na stronie Fundacji Pro-Test – „Które lodówki są cool„.

Czy lodówka A+++ może pobierać więcej prądu niż lodówka z klasą energetyczną A++ ? Zdaniem autorów testu tak. Dlaczego? Producenci lodówek podając roczne zużycie prądu na etykietach kierują się ściśle określonymi normami przy dokonywaniu pomiarów (przykładowo temperatura otoczenia wynosi 25 stopni, drzwi od lodówki nie są otwierane), a przecież w każdym domu warunki są zupełnie różne. Przecież nie ma dwóch takich samych pomieszczeń oraz takich samych użytkowników lodówki. Jedni otwierają drzwi częściej, inni rzadziej. Jednym słowem czynników jest dużo.

Czy lodówki Samsung chłodzą najlepiej?

które lodówki chłodzą najlepiej?Jaka funkcja w chłodziarko-zamrażarce jest najważniejsza? Oczywiście zdolność szybkiego ochłodzenia i stabilne utrzymanie temperatury – podstawowe funkcje każdej lodówki. W przeprowadzonych testach chłodziarki wypełniono materiałami, które imitowały żywność. Następnie badacze ustawili termostat tak, aby włożony do chłodziarki ładunek uzyskał optymalną temperaturę 3 stopni Celsjusza. Po tym jak temperatura ustabilizowała się na pożądanym poziomie chłodzenia, dołożono kolejny ładunek w proporcji 6 kilogramów na 100 litrów pojemności lodówki. Następnie zmierzono czas potrzebny do uzyskania temperatury 7 stopni Celsjusza. Na tej podstawie wybrano zwycięzców i… przegranych.

W teście szybkości chłodzenia (część chłodnicza) najlepiej poradziły sobie lodówki Samsung i Smeg. Tuż za nimi pojawiły się lodówki Liebherr (poza jednym modelem, który wypadł znacznie słabiej). Bardzo dobrze poradziła sobie również lodówka marki Teka.

Podobny test przeprowadzono dla części mrożącej chłodziarko-zamrażarek. Tutaj bardzo dobre noty otrzymał Ariston jednak poza kilkoma wyjątkami większość lodówek bardzo dobrze poradziło sobie z szybkim zamrażaniem.

Chłodziarko-zamrażarki, które wypadły w teście najlepiej, poradziły sobie ze schłodzeniem ładunku w kilka godzin. Lodówki, które wypadły najgorzej musiały pracować nad schłodzeniem nawet kilkadziesiąt godzin. Jest to ważne na pewno dla osób, które często i w dużych ilościach robią świeże zakupy. W upalne dni szybkość schłodzenia np. świeżych warzyw ma znaczenie.

Kolejnym, moim zdaniem najważniejszym testem jest sprawdzenie czy lodówka właściwie utrzymuje temperaturę wewnątrz. W ramach tego testu sprawdzono stabilność utrzymywania temperatury. Przy ustawionej odpowiedniej temperaturze w części chłodniczej jak i mrożącej dokonano gwałtownej zmiany temperatury otoczenia, w którym stała chłodziarko-zamrażarka, aby zbadać jak zachowa się temperatura wewnątrz lodówki. Najlepiej wypadły modele marki lodówek Panasonic, Smeg, Bosch.

Pod kątem izolacji lodówki, czyli ważnego parametru wskazującego jak długo po utracie prądu lodówka utrzyma temperaturę, najlepsze notowania uzyskały lodówki Liebherr oraz Smeg.

Zastanawiam się dlaczego w teście Fundacji Pro-Test aż 24% badanych lodówek (12 sztuk) stanowią lodówki Samsung, gdzie np. tylko 4% (2 lodówki) to lodówki LG, a 2% (1 lodówka) to Bosch? Nie ma lodówek Sharpa czy Siemensa. Może akurat nie było dostępnych modeli do przetestowania.

Czy powyższy test jednoznacznie wskazuje na to jaką kupić lodówkę? Moim zdaniem nie do końca. Fundacja Pro-Test stworzyła bardzo szeroki przegląd poszczególnych modeli i firm, który daje pogląd na to jak producenci lodówek radzą sobie z poszczególnymi parametrami. Z całą pewnością znajdziemy w sklepie zarówno świetne lodówki, które nie zostały ujęte w teście, ale też możemy trafić na nieudane modele. Z całą pewnością powyższy test może być wskazówką przy wyborze lodówki. Warto też porównać wyniki testu z rankingiem lodówek opartym na opiniach konsumentów, który stworzyłem na podstawie ocen lodówek przez ich użytkowników.

(ogólna liczba wizyt - 69 851, liczba wizyt w dniu dzisiejszym - 1)

2 komentarzy pod “Jaką kupić lodówkę? 55 lodówek przetestowanych!”

  1. A co możesz powiedzieć o lodówkach miele? Słyszałem, że luksusowe, ale drogie – trafiłem ostatnio na jakieś promocje na stronie i się zastanawiam czy jednak nie warto się zastanowić

    1. Tomek - Najlepsze Lodówki

      Rzeczywiście drogie. Miałem lodówkę Miele w zabudowie. Od razu muszę przyznać, że kupiłem używaną, chociaż nie tanią. Działała całe 6 miesięcy… Trudno mi powiedzieć, czy miałem pecha i model był już mocno wyeksploatowany czy nie. Później kupiłem nowego Liebherr’a w miejsce Miele (Liebher produkuje lodówki dla Miele) i od kilku lat działa bez zarzutu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top